Mgr. Václav Gerstner, Hošťálkovy 48, PSČ: 793 81, Tel.: 554 649 145, E-mail: borderkolie@seznam.cz

__________
 
Proč kupovat štěňata s průkazem původu?

Poslední dobou se stále častěji  setkáváme s inzeráty, ve kterých jsou nabízena   štěňata border kolií bez průkazu původu za velice výhodnou cenu. Štěňátka to mohou být velice krásná, ze kterých mohou vyrůst krásní a šikovní psi, ale chtěl bych případné zájemce upozornit na některá rizika takovéto "výhodné" koupě.
K tomu, aby štěňata mohla mít průkaz původu, musí být splněny tyto podmínky.
Aby bylo vyloučeno možné postižení štěňat oční chorobou (CEA), nechávají zodpovědní chovatelé svým psům testovat DNA u americké firmy Optigen. Vyšetření je nákladné, ale chovatelé mají pak jistotu, že jimi prodávaná štěňata nebudou mít tuto dědičnou chorobu vedoucí až ke slepotě.
Všechna tato nákladná vyšetření se samozřejmě pak odrážejí ve výsledné ceně štěněte, která se většinou pohybuje kolem 15 tisíc.
Chovatel, který produkuje štěňátka bez rodokmenu, tato vyšetření neabsolvuje, nejezdí na výstavy, nejezdí na bonitace, neplatí za zřízení chovné stanice, neplatí za tetování (čipování) štěnat, ušetří tím spousty peněz a může tedy štěňata prodávat za mnohem menší cenu.
Pro některé zájemce je cena štěněte bohužel hlavním kriteriem. Částka 3000,- Kč vypadá proti 15000,- Kč vskutku velmi lákavě. U takovýchto štěňat se však v mnohem větší míře objevují dědičné choroby, které značně prodraží chov psa a znepříjemní život psovi i jeho majitelům.
Samozřejmě je možné, že zrovna vy budete mít štěstí a vaše štěňátko bez rodokmenu bude naprosto zdravé. O to větší škoda pak bude, že své výborné vlastnosti a zdraví nebude moci předávat dál svým potomkům z důvodu jeho nezařazení do chovu.

zpět

 

 

__________